Ako na kontúrovanie na bežný deň


Keď sa rieši téma kontúrovania, väčšinou sa kladie dôraz na večerné a dramatické modelovanie tváre. Preto som sa rozhodla túto techniku preniesť do každodenného líčenia. 
V spolupráci so stránkou kamzakrasou.sk a Mary kay, som sa zapojila do výzvy Hľadá sa majsterka kontúrovania. Ak teda máte záujem a páči sa vám môj článok, hlasovať za mňa môžete tu :)

A teraz k téme tohto článku - často vídam ženy so zle rozmazaným bronzérom či lícenkou na bočnej strane líca, že to vyzerá ako falát prosciutta hodený na líce. Stretávam sa s týmto líčením v MHD, v práci, či dokonca v rôznych televíznych reláciach a reality show (nie že by som ich toľko pozerala). Základ každého líčenia (platí aj pre oči) je všetko dobre rozmazať a strácať.

Tmavá farba zvykne opticky potláčať a naopak bledá zvýrazňovať. V praxi to znamená, že bronzér alebo tmavšie tiene používame na tie časti tváre, ktoré chceme dostať do úzadia - preto sa zvykne nanášať pozdĺž čela, ak si ho chceme opticky zmenšiť, či pod lícne kosti, ak ich  nemáme výrazné a chceme dodať našej tvári hĺbku. Pre dramatickejší efekt sa zvykne modelovať aj nos, brada a očné okolie. Bledší odtieň makeupu či korektoru dávame na strednú časť tváre, ktorá má vystúpiť a je nosným pilierom pohľadu ostatných. Jedná sa o stred čela, chrbát nosa, špička brady a známe zosvetlenie časti pod očami. V tejto celej paráde hrá svoju úlohu ešte aj lícenka a rozjasňovač. Farba na líca by mala dodať tvári zdravú farbu, to znamená, že je niekde na lícach, ale nie je viditeľná z piatich kilometrov. Poslednou dobou veľmi obľúbený rozjasňovač ešte viac podporuje prejasnenie tváre a obľúbeným miestom na jeho aplikáciu je vrhná časť lícnej kosti a srdiečko (výkroj) na hornej pere. 

Čo sa výberu produktov týka, tie sa delia na suché a krémové. Druhé spomenuté by som odporúčala skúsenejším, pretože vytvárajú ostrejšie čiary, s ktorými sa ťažšie pracuje. Patria sem teda tekuté makeupy, korektory či krémové palety určené na modeláciu tváre a iné. Stačí vám o pár stupňov bledší a tmavší produkt od vášho bežného makeupu. Suché kontúrovanie tvorené púdrami a tieňmi pôsobí na tvári mäkkšie, lepšie sa vrství a stráca. Na denné líčenie úplne stačí :)
Toľko k teórii ako a kde aplikovať farby. Ale čím a aké produkty na to použiť? V zásade tu platí, čo je komu pohodlné, s tým nech pracuje. Na trhu je dostupných niekoľko typov štetcov, ktoré sú primárne určené na kontúrovacie záležitosti, modelovať sa však dá aj s hubkami či prstami.

1. Ako podklad som teda zvolila CC krém od Mary Kay v odtieni Very Light. Aplikovala som ho hubkou na celú pleť. 

Typy štetcov, ktoré môžete použiť na základ sú:
1. Defined buffer 103 Zoeva Rose golden edition vol.3
2. Buffing brush H54 Hakuro
3. Flat brush H50 Hakuro
4. Flat brush H50s Hakuro
5. Paddle brush The Vintage Company
6. Stippling brush The Vintage Company


2. Keďže korektor, ktorý som obdržala, je o odtieň tmavší od mojej pleti, nemohla som ho použiť na prejasnenie očného okolia a čela ako zvyknem normálne. Aplikovala som ho preto pod lícne kosti ako základ kontúrovania. Pod oči som medzitým naniesla svoj bežný korektor a celú pleť som prepudrovala transparentným púdrom.
Pokračovala som suchým kontúrovaním s kompaktným púdrom v odtieni Ivory 2. Ako vodítko pomôže pomyslená linka smerom od stredu ucha ku kútiku úst.  Trochu púdru som naniesla aj na čelo po obvode vlasov. Tým, že je tento púder iba o odtieň tmavší od mojej pleti, je ideálne nenápadný na denné líčenie.

Typy štetcov, ktoré môžete použiť na suché či krémové kontúrovanie:
1. Face paint 109 Zoeva Rose golden edition vol.3
2. Defined buffer 103 Zoeva Rose golden edition vol.3
3. Buffing brush H54 Hakuro
4. Sculpting/angled brush H24 Hakuro
5. Paddle brush The Vintage Company
6. Soft angled buffing brush For your beauty/Rossman


3. Líčenie som zakončila lícenkou a jemným bronzérom alebo rozjasňovačom z dua Juicy Guava. Snažila som sa znázorniť, kam aplikujem tieto všetky produkty pri dennom líčení. Tmavo hnedá je tmavý púder prípadne bronzér - s tým som opatrná, keďže som bledulka na ktorej teplé trblietavé tóny tohto produktu vyzerajú smiešne a neprirodzene. Bledá farba je rozjasňovač alebo bledý makeup, korektor či púder. A ružová lícenka :) Myslím, že takto to na deň úplne stačí, ak vás zaujíma silné a výrazné kontúrovanie, môžete si pozrieť niektoré video z mojich líčení, kde to väčšinou viac preháňam :)

Typy štetcov dobré na aplikáciu lícenky:
1. Soft angled buffing brush For your beauty/Rossman
2. Blusher brush ebay
3. Blush/powder brush The Vintage Company
4. Buffing brush H54 Hakuro
5. Sculpting/angled brush H24 Hakuro


Štetce na aplikáciu rozjasňovaču:
1. Fan brush eBay (vydražila som ho 3 roky dozadu, už som nenašla presne ten istý)
2. Luxe face focus 114 Zoeva Rose golden edition vol.3
3. Luxe fan 129 Zoeva Rose golden edition vol.3
4. Chýba mi tu veľmi známy a obľúbený tulipánový štetec napríklad od Sigma


Výsledok :) berte prosím na vedomie, že zrkadlovka zhltne dosť farby, takže to vyzerá, že som so sebou nič moc nespravila, ale v reálnom svetle je to akurát :) Mimochodom, vedeli ste, že technika kontúrovania siaha do ďalekej minulosti? Už v roku 1500 základy modelovania tváre využívali herci a predvádzači na pódiách. V minulom storočí kontúrovanie ešte viac spopularizoval Max Factor, ak sa chcete dozvedieť viac, odporúčam tento článok.


Ako ste na tom s kontúrovaním vy? Modelujete si tvár aj na bežný deň, či vôbec? :)

Menovky: , , , ,