Fotíš, fotím, fotíme..alebo čo je to TFP


Prišla som na to, že tieto outfitové články sú dobrým priestorom pre vyjadrenie mojich myšlienok a skrášlené (aspoň dúfam) peknými fotkami.
Dnes by som sa chcela venovať tematike TFP fotení. Tí, ktorí netušia o čom hovorím, TFP znamená Time for print/photo (čas na fotku, tlač fotky). Kedysi bol tento pojem  v zahraničí prezentovaný ako dohoda medzi modelkou, ktorá potrebuje portfólio a fotografom, ktorý ju nafotil zadarmo. Vznikol tak výmenný obchod kedy mal fotograf objekt na fotenie a modelka fotky. Avšak, bola to doba, kedy to bola nádejná profi modelka, ktorá potrebovala niečo pre agentúry či klientov, čiže pre fotografa forma TFP bola veľmi lákavá, lebo z toho mohla vzniknúť platená spolupráca ak sa jeho fotky budú agentúre páčiť.


Ako doba a technológie idú dopredu, dnes už nie je také nákladné kúpiť si základnú zrkadlovku, založiť si na Facebooku stránku s názvom photography a fotiť. Kdesi sa to tu celé zvrhlo na bezduché cvaky či chúťky chlapov fotiť sporo odeté či nahé dievčatá. Preto je mnoho lepších fotografov už skeptických fotiť len tak pre nič za nič, pokiaľ sa nejedná výhradne o ich projekt. Niekedy sa samozrejme aj modelke zažiada niečo zaujímavé fotiť a tak pošle ponuku. Väčšinou prichádza množstvo žiadostí od začiatočníkov (nechcem povedať amatérov, lebo v dnešnej dobe to slovo je skôr urážka ako pojem), ktoré sa prefiltrujú a ostane vám zopár dobrých či aj skvelých fotografov, s ktorými si myslíte, že bude úžasné spolupracovať. No niekedy je to obrovský omyl..


Problém nastáva v predstavách - modelka (niekedy sa na projekte dohodne s vizážistkou, dizajnérkou..) má teda určitú predstavu o fotkách, prednesie ju fotografovi, ten všetko odobrí, dohodne sa dátum, lokalita a ide sa na vec. S fotografom sa pracuje na pľace parádne, smejete sa, chváli vaše pózy, výrazy, nezabudne nadhodiť poznámku, že konečne žena s prsiami a krivkami a potom dostanete výsledné fotky, ktoré hádajte čo. Sú úplne mimo vašej predstavy. Kde sa stala chyba? Asi iba tam, že v rámci TFP si fotograf ide až toľko svoje, že to vlastne nesplní očakávania. Chceš viac? Tak zaplať! Nemusí do bodky spĺňať všetky požiadavky modelky, samozrejme, že práca tímu je o kompromisoch, ale niekedy sa pôvodná myšlienka projektu na fotkách odkloní o 180 stupňov. Veď ak sa fotografovi projekt nepáči, nemusel sa naň ani vrhať, či nie?

Týmto článkom myslím na viacero fotení, ktoré skončili inak ako boli mienené a taktiež sa netýkajú len mňa. Nemyslím tým najmä tieto fotky, s ktorými som veľmi spokojná a s fotografkou plánujeme ďalšie fotenia. V rámci diskusie TFP fotení je veľa myšlienok, ktoré mám, ale to si nechám na iné články :)


A teraz niečo k outfitu. Chcela som ukázať kombináciu modernejšieho outfitu, kde sa nenápadne "votrela" kabelka s dobovým nádychom, ktorú mám z výmeny.

Top: House; veľkosť M; 1,99Eur
Sukňa: H&M; veľkosť 42; 12Eur
Kabelka: z výmeny
Topánky: kúpené na bazáriku; veľkosť 37; 15Eur
Náhrdelník: creation; 15Eur
Okuliare: ebay; 1Eur
Fotila: Martina Cimermanová
UložiťUložiť

Menovky: ,