Štetce. Čínske či značkové?Myslím, že téma, ktorá sa nikdy nevyčerpá a to - oplatí sa kupovať štetce z Aliexpress či eBay? V článku zhrniem moje skúsenosti.
Pri cenách niektorých kvalitných štetcov je pochopiteľné, že človeka láka kúpiť si z eBay (Sammydress, Aliexpress..) sadu niekoľkých v hodnote jedného značkového. Stretla som sa s čínskými totálnymi katastrofami, no natrafila som aj na také, ktoré mám do dnes a slúžia už necelé 2-3 roky. Musím však uznať, že vo všeobecnosti platí,  že do štetcov sa oplatí investovať - kvalitnejšie nestrácaju praním svoj charakter, nepĺznu v takej miere, rúčky držia pevno, sú dlhšie a sú oveľa hebkejšie, hustejšie a precíznejšie. Porovnanie niektorých typovo rovnakých štetcov, ktoré mám:


Väčšina čínskych štetcov nemá ani dobre vypracovaný tvar, napríklad do dnešného dňa som nenarazila na dobrý štetec na rozotieranie tieňov v záhybe oka tzv. blending brush. Všeobecne by som povedala, že tie na oči im idú najhoršie. Zvyčajne sú rovné, ploské, tvrdé alebo až moc riedke a ohybné. Ak hľadáte sadu na tvár, čiže na aplikáciu makeupu či púdru, nie je to až taká katastrofa. Chcela by som vám ukázať zopár sád, ktorými nešliapnete vedľa. Keď ste začiatočníkom v makeupe, úplne vám rozumiem ak siahnete najprv po lacnejšej verzii štetcov, osvojíte si techniku a potom sa obzriete po tých drahších. Ja som začínala rovnako :)

NEZNAČKOVÉ ŠTETCE
1. Cestovné bamboo štetce. Výhodou je, že je k nim dostať aj taštička a sú celkom husté a jemné. Na môj vkus by však mohli byť ešte hustejšie aby mali väčšiu plochu na aplikovanie produktu, takto sú trochu moc ohybné.


2. Sada 10tich štetcov na tvár a oči, ktorú snáď pozná každý. Jessup štetce je možné nájsť aj lacnejšie ak sú bez označenia. Táto sada je podľa mňa dobrá ná krémové produkty a na kontúrovanie. Štetce na makeup sú fajn, jemné ale časom začnú pĺznuť. Štetce na oči sú neprakticky veľké, lepšie využitie majú na aplikáciu korektoru či pri modelovaní tváre.


3. Fan štetec na rozjasňovač. Tento fešák mi slúži už 3 roky. Skoro vôbec nepĺzne, je nenormálne hustý a ja ho skrátka zbožňujem :) Nenašla som už taký istý, no tento sa mu veľmi podobá, tak snáď je aj kvalita rovnako dobrá.


4. Sada drevených štetcov s vrecúškom. Musím uznať, že tieto ma dosť prekvapili. Celú túto sadu spolu s neznačkovými štetcami v štýle Jessup používam na líčenie iných a som s nimi spokojná. Najhorší je asi ploský štetec na makeup, ktorý je dosť riedky a ohybný, používam ho na nanášanie pleťovej masky.


ZNAČKOVÉ ŠTETCE
1. Zoeva štetce som dostala v spolupráci s modrýmikoníkom a Zoevou na recenziu. Musím uznať, že sú to jedny z tých lepších štetcov, čo mám a sama neviem, či by som siahla po tejto sade za takú cenu naraz - skôr by som si ich štetce kupovala postupne. Každopádne, tu nemáte čo stratiť, ich štetce sú kvalitné, precízne, nepĺznu, sú prijemné a ďalšie superlatívy si môžete prečítať v recenzii :) Pred spoluprácou som disponovala dvomi štetcami na oči, ktoré mi vyhovujú ešte viac ako Golden edition. Kúpite aj v predajni Douglas (Česko, Rakúsko, Nemecko..) či na oficiálnej nemeckej stránke.


2. Hakuro boli moje prvé značkové štetce a som s nimi spokojná doteraz. Všetky, čo mám, sú riadne husté, rúčky akurátnej veľkosti a sú veľmi jemné. Dizajn je jednoduchší, no ja si na to ani veľmi nepotrpím. Cenovo sa pohybujú do 10Eur za štetec. Nevýhodou je, že sa po čase zošúcha názov z rukoväte.


3. Real Techniques mám sadu na oči, pri ktorej som trošku spravila chybu. Všeobecne je o nich známe, že majú perfektné štetce a hubky na tvár a s tými na oči to už trochu pokulháva. Nejde tak ani o kvalitu ako o prevedenie. Zo samotnej sady najčastejšie používam huňatý okrúhly štetec, ostatné pomenej a najviac zbytočný je tam ten tenký akože na linku? Je úplne ohybný a je v podstate..na nič. Nie že by som tú sadu neodporúčala, ale kupovala som ju ešte zo začiatku, kedy som si nevedela dobre premyslieť, čo na čo budem používať :) Nedávno som si v akcii 2+1 najlacnejší produkt zadarmo na Feelunique zadovážila hubku na makeup a veľký huňatý štetec na púder, ktorý je božský!!!! Presne taký som dlhé roky hľadala, dobrá rúčka, hustý a veľmi, VEĽMI ňuňu!! Ten určite odporúčam :)


4. Avon štetce by som nenazvala zrovna značkovými, ale mala som ich niekoľko. A teda niektoré boli dobrým prúserom a jeden (obojstranný) mám v dobrej kondícii doteraz. Stippling brush (druhý zhora) bol totálnou katastrofou, rúčka sa celá zničila a bol málo hustý. Skosený štetec na lícenku či bronzér, nie je až tak zlý, no je tiež riedky a ohybný. Veľký štetec na púder by mohol byť hustejší, ale inak je to obstojný kúsok.


5. The Vintage Cosmetic Company bola sada štetcov, ktoré som raz kúpila v akcii na feelunique a nemusíte sa báť, ani ja som o tej značke dovtedy nič nevedela. Trošku ma nalákali na pekný retro dizajn. Štetce sú inak dobré, docela dlhé a neplznúce. Jediný, ktorý ma sklamal, je štetec na lícenku, pretože na lícenku mi príde príliš veľký a na púder je zas málo hustý.


KTORÉ OSTATNÉ ZNAČKY STOJA ZA TO?
Petralovelyhair a štetce od vizážistov, blogerov
Neviem prečo, ale pri štetoch Petralovelyhair som dosť skeptická najmä kvôli dizajnu, ktorý mi normálne nevadí, no tu ma odrádza. Štetce na mňa pôsobia ako Jessup a preto sa mi naskytuje otázka, prečo by mali byť lepšie? Z rôznych diskusii som vydedukovala, že charakterom sú dosť podobné, ževraj sú jemné, nepĺznu, ale tiež z nich nikto nepadol na zadok. Cenovo sa však  pohybujú v takej primeranej rovine, niektorí vizážisti či blogeri si pod svoje meno podpíšu sadu štetcov aj za 150Eur :)

Coastal Scents
S tými som raz mala možnosť pracovať a za tú cenu sú to veľmi dobré štetce. Cenová rovina je ako pri Hakuro, takže ak tam nenájdete štetec, ktorý hľadáte, skúste Coastal Scents. Je ich obrovský výber.

Morphe brushes
Neskúšala som, ani som ich naživo nevidela, no z recenzii šípim, že sa jedná o taký lepší priemer. Čiže asi nebudú totálnym prešlapom.

Sigma beauty
Top z top, používané 90% zahraničných beauty blogeriek. Kvalita je však viditeľná aj na cene.

daVinci
Mám štetec na linku od tejto značky, ktorý som dostala, avšak nevidím medzi ním a inými rozdiel, i keď je to síce len linkovací štetec. Sú v cenovej kategórii ako Sigma.

Menovky: , , , , , ,